Zpět na úvodní stránku

kliknutím na chaloupku se vrátíte na úvodní stránku

školní rok 2018/2019

fotogalerie

 

 

Pel mel 2

Zde najdete:

DIVADLO, DENNÍ ČINNOSTI, PEČENÍ, VÝUKA NA TABLETECH, ZIMNÍ ZAHRADA,

PLAVÁNÍ…

 

ČERVEN

 

 

ZAHRADNÍ SLAVNOST

 

ŠKOLA V PŘÍRODĚ

 

 

5.den

 

4. den

 

3. den

 

2. den

 

1.den 

 

 

 

VČELAŘ VE ŠKOLCE

 

 

DEN DĚTÍ

 

 

 

 

 

KVĚTEN

 

 

DEN PRO MAMINKY

 

Na sváteční den pro maminky jsme se s dětmi domluvili na výměně, když se celý rok maminky starají o ně, tak teď se děti postarají o maminky:) a školku promění na wellness centrum. Na maminky čekala úžasná jóga s ještě úžasnější Raimondou, společné tvoření, kdy si společně se svými dětmi vyrobily podtácek ze zažehlovacích korálků. Potom přišla na řadu  manikůra, kdy si při relaxační hudbě a vůni vonných tyčinek namočily ruce do připravené lázně a následovalo promazání jejich rukou dětmi. Ložnice se proměnila v kosmetické studio, kde se děti postaraly o pleť svých maminek od odlíčení až po masku, při které nezapomněly na masáž chodidel. A aby byly dokonalé a krásné, čekaly je kadeřnické služby včetně obarvení vlasů, příští rok určitě přidáme i stříhání 🙂 Naše skvělé kuchařinky připravily skvělé občerstvení.po kterém se jen zaprášilo. Maminky strávily pohodové odpoledne se svými dětmi a odnesly si i spoustu dárků.)

 

 

AROMATERAPIE

 

PROJEKTOVÝ DEN VE ŠKOLE HRAZENO

ZA ŠABLON II.

Č. PROJEKTU:

CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0008840

 

Aromaterapie- setkání s vonnými oleji, povídání o kytičkách. 

 

 

 

ČISTÉ RUCE

 

 

 

BŘEZNICE 2019

 

Školní rok se pomalu blíží ke svému konci a nastává čas výletění. Výlety s dětmi plánujeme dlouho dopředu, a tak se nemůžeme vyhnout ani drobným nepříjemnostem. Slibovaný výlet vláčkem nám tedy nevyšel, ale místo vláčku nám České dráhy operativně přistavily autobus a do Březnice se jelo autobusem. Jízdenky na vlak se pro děti objednávají 72 hodin dopředu, a tak jsme se až těsně před odjezdem dozvěděli o výluce na trati Příbram-Březnice. To byla naštěstí jediná vada na kráse našeho celodenního putování. Po vylodění na nádraží v Březnici jsme se pěšky vydali na nedaleký zámek. V překrásném parku jsme se vydatně nasvačili a doplnili tekutiny. Po svačince si pro nás přišel pohádkový Šašek a dovedl nás do hlediště divadla abychom shlédli pohádku „Princ Bajaja“. Interaktivní pohádka se dětem moc líbila, samozřejmě úplně nejvíc princ na koni. Pohádka skončila dobře, princ v lítém boji přemohl draka a dostal princeznu za ženu. Děti nedostaly princeznu, ale mohly si vyzkoušet brnění, meče, usednout na trůn a procházet se mezi pohádkovými kulisami. Principál a divadelníci v čele se Šaškem měli pro děti připraveno několik stanovišť, kde si naši nejmenší zkusili plnit úkoly, střílet z luku nebo potěžkat dračí vejce. Loučení proběhlo rychle, protože se děti těšily na pokračování výletu a hlavní atrakci dne – jízdu na ponících. Ze zámku jsme vyšlápli do 3 km vzdálených Martinic. Musíme naše caparty pochválit, jak pěkně šlapali a cesta mezi poli nám rychle utekla. V Martinicích jsme se pěkně usadili ke stolům a očekávali toužebně příjezd naší velitelky Jíti a kuchařinky Lidušky, které měly auto naložené várnicemi s výborným obědem pro naše hladová bříška. Po výborném obědě jsme si chvilinku odpočinuli a už vyhlíželi kdy si pro nás přijdou ošetřovatelky ze stáje. Přivedli nám dva krásné poníky, dostali jsme ochranné přilby a už se rajtovalo. Jezdili i naši nejmenší školkáčci a moc se jim to líbilo. Čas u koníků rychle utekl a my zjistili, že už pro nás jede domluvený autobus, který nás doveze do Podlesí. Ještě svačinka, chvilka hraní na hřišti a už se jede domů. Děkujeme Kačce Karlové z resortu Equitana Martinice, která pro nás připravila program s koňmi a velké poděkování také patří řídě Jítě a holkám z kuchyně za výborný oběd.

P.S. Milí rodiče, pokud odjíždíme s dětmi na výlet, prosím, nevolejte zbytečně na školkový mobil. Věřte, že důležité informace Vám podáváme včas. Vy přece také při práci netelefonujete. A určitě by se Vám nelíbila představa paní učitelky se třiceti dětmi a mobilem u ucha. Díky.

 

 

ZÁPIS DO MŠ

 

V pondělí 6.5. proběhl v mateřské škole Podlesí zápis dětí na nový školní rok. Moc nás těší Váš zájem o naši školku, ale bohužel nemohli jsme vyhovět všem. Měli jsme připravených deset volných míst a přijali jsme deset nových dětí. Na maláčky čekala výtvarná činnost v ateliéru, pohoštění , které připravily naše kuchařinky a daly si opravdu záležet, dětem upekly sladké smailíky a rodičům výbornou mrkvovou buchtičku. Nechyběla káva ani čajík a dobrá nálada. všechny děti si odnesly jako památku vyrobenou včelku, která byla větší než ony samy:)

 

 

 

 

 

DUBEN

 

ČARODĚJNICE 2019

 

Všechny děti milují kouzla, čáry, vaření lektvarů, kostýmy a tajemno, které se vztahuje k tradici pálení čarodějnic. Kouzelnický týden jsme si patřičně užili. Děti vyráběly kulisy, malovaly čarodějnice, modelovaly pařáty a netopýry. Prostě celá školka se zahalila do černé. Nevyzpytatelnost jarního počasí nám tentokrát překazila plány na odpolední akci s rodiči. Bylo nám to strašně líto, protože jsme si s přípravami dali všichni opravdu záležet. V kuchyni se také holky otáčely, aby připravily pochoutky z žabích stehýnek a netopýřích ocásků nejen pro děti, ale také pro rodiče. Vyšší moc rozhodla za nás a musely jsme pálení BABY JAGY zrušit. Protože měly děti připravené opravdu nádherné kostýmy, přesunulo se soutěžení, řádění a tančení do prostor školky a děti dováděly v dopoledních hodinách. Čarodějnickou maturitu nakonec složili všichni malí čarodějové i malé kouzelnice. Děkujeme všem rodičům a prarodičům za krásně připravené kostýmy a doufáme, že už nám tam nahoře žádné špatné počasí nepošlou.

 

TOULCŮV DVŮR

 

PROJEKTOVÝ DEN MIMO ŠKOLU

HRAZENO ZA ŠABLON II.

Č. PROJEKTU:

CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0008840

 

   A opět tu máme další překrásný den a s ním toužebně očekávaný výlet. V rámci spolupráce se spřátelenými EKOŠKOLAMI jsme vyrazili navštívit překrásný areál Toulcova Dvora v Praze Hostivaři. Patřičně vybaveni batohy s jídlem, pitím na celý den a dobrou náladou se vydáváme vstříc dalšímu dobrodružství. Po náročné cestě autobusem si dáváme svačinku a vyrážíme na předem domluvený program „Mláďata na Toulcově dvoře“. A pěkně pozorně se dozvídáme, co všechno se musí stát, než se vylíhne kuřátko nebo narodí hříbátko. Povídáme si o tom, co už mláďata umí hned po narození a co se ještě musí naučit od svých rodičů. Pracujeme s obrázky zvířat a společně plníme připravené úkoly. Protože děti už mnoho vědí ze školky, jde nám práce pěkně od ruky. 
V první části jsme se věnovali hlavně kuřátkům a jejich líhnutí. Prozkoumávali jsme vajíčko, zjišťovali, jestli je v něm život pomocí prosvětlovací lampy. K naší velké radosti jsme objevili líheň s kuřátky, která jsme si mohli pohladit a ti odvážnější i pochovat. Po zajímavém povídání nás čeká část druhá. K Toulcovu dvoru náleží zhruba 10 hektarů přírodního areálu. Rozkládá se pod Toulcovým dvorem směrem k Zahradnímu Městu až po potok Botič. Areál slouží návštěvníkům k relaxaci, dětem, školám k výuce a domácím zvířatům k pastvě. Je součástí přírodního parku Záběhlice-Hostivař, jehož smyslem je chránit krajinný ráz. V přírodním areálu se v současnosti nachází pestrá škála stanovišť. Mohli jsme vidět les, louku, mokřad, podmáčenou olšinu, pole, sad i pastviny. Ale to nejdůležitější byl samozřejmě blízký kontakt s domácími zvířaty. Děti měly možnost pohladit si a vidět zblízka všechny domácí mazlíčky, které na statku chovají. Procházka statkem byla zábavná, poučná a počasí nám opravdu přálo. V hospodářství jsme navštívili drůbež, králíčky, kozy, prasátka i kravičku. Děti si vyzkoušely, jak být se zvířátky v bezpečném kontaktu a mohly si pohladit malé králíčky i kozičky. Bohužel den není nafukovací, a tak musí nastat loučení se zvířecími kamarády. Po vydatném obědě se vracíme plni krásných zážitků zpět do školky v Podlesí:)

 

 

BŘEZEN

 

 

ZPÍVÁME BABIČKÁM A DĚDEČKŮM

 

LESNÍ PEDAGOG

 

 

 

 

 

ÚNOR

 

 

 

MUZIKOTERAPIE

 

PROJEKTOVÝ DEN VE ŠKOLE HRAZENO

ZA ŠABLON II.

Č. PROJEKTU:

CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0008840

 

 

KARNEVAL VE ŠKOLCE

 

 

NÁVŠTĚVY ZŠ BŘEZOVÉ HORY

 

  Vážený pane řediteli,

chtěly bychom Vám touto cestou poděkovat. Velmi si vážíme spolupráce s učitelkami 1 stupně ZŠ Březové Hory. Vždy nás velmi vstřícně, mile a ochotně přivítají ve svých třídách s našimi předškoláky. Většina dětí z MŠ Podlesí nastupuje do první třídy právě k vám. Víme, že je to činnost pro paní učitelky nad rámec jejich pracovních povinností. Tentokrát nás ve své druhé třídě přijala paní učitelka Mgr. Liběna Havlíčková a opět měla pro děti perfektně zorganizovaný dopolední program, kde zohlednila i věk předškoláků. Děti byly z návštěvy školy nadšené a my také. Těšíme se na Pohádkový muzikál, který paní učitelka se svou třídou připravila, a na který nás druháci pozvali. Jedním z hlavních úkolů mateřské školy je připravit děti na vstup do prvních ročníků základní školy a zabezpečit jim tak úspěšný přechod z mateřské školy do základní školy. Veškeré úsilí mateřské školy vede k tomu, aby dětem pomohla dobře se na tento důležitý úsek jejich života přichystat, aby nedošlo ke zklamání v důsledku malé připravenosti nebo úzkosti z nového prostředí nebo dokonce z nezralosti dítěte. Děti si odnášejí příznivý postoj k učení i ke škole. Příprava dětí na školu je dlouhodobým cílem.  Pro zvládnutí stanovených cílů je ale nutná dobrá spolupráce a komunikace s učitelkami prvních tříd základní školy. Díky dobrým přátelským vztahům mezi zaměstnankyněmi se společně snažíme, aby děti nešly do neznámého prostředí, ale na školu se těšily. Mateřská škola vypracovává spolu se základní školou plán spolupráce, který je v průběhu školního roku naplňován. Spolupráce se prolíná během celého školního roku. Při společných akcích se děti navzájem více poznávají, jsou v jiném prostředí, než na které jsou zvyklé, jsou různě promíchány a seznamují se s novými kamarády. Má to i tu výhodu, že si mezi sebou předáváme svoje zkušenosti, poznatky a plánujeme další společné aktivity. Učitelky mateřské školy tak získávají i poznatky o požadavcích na dítě v 1. třídě a mohou tak přizpůsobit svůj výchovně vzdělávací program. Využíváme i možností účastí dětí mateřské školy ve společných akcích pořádaných ZŠ, jako např. sportovní dny, projektové dny, kulturní programy ZŠ, využití školní tělocvičny s projektem Aktivní školka. Děti se postupně seznamují s atmosférou a klimatem ZŠ a my za to moc děkujeme.

 

 

 

LEDEN 

 

SLADOVNA

 

PROJEKTOVÝ DEN MIMO ŠKOLU

HRAZENO ZA ŠABLON II.

Č. PROJEKTU:

CZ.02.3.68/0.0/0.0/18_063/0008840

 

Projekt byl realizován dne 29.1. 2019. Na celodenní výlet do Sladovny v Písku jsme se moc těšili, protože z let minulých víme, jak bezvadné projekty a programy jsou pro děti připraveny. Před samotnou cestou jsme s dětmi v rámci výuky dle TVP hovořili o životě hmyzu v zimě. Připomněli jsme si bezpečnost při cestě hromadnými dopravními prostředky a bezpečnou chůzi na místních komunikacích. Děti byly poučeny o chování a pohybu v prostorách Sladovny v Písku. Samotná cesta i návštěva Sladovny proběhla velmi příjemně. Nejprve jsme se vydali na tajuplný výlet za sluncem. Zážitková výstava Včela nechává děti vnímat svět včel všemi smysly. Díváme se, posloucháme, cítíme i ochutnáváme. Seznámili jsme se s životem v úlu a jeho strukturou velmi zábavnou formou. Poté jsme se přesunuli do dalších prostor Sladovny, na výstavu Mraveniště. Děti se vcítily do role malého lesního tvora, prozkoumaly desítky tunelů a komůrek s audiovizuálními doplňky. Přemisťovaly malé mravenčí kukly a za odměnu poté byly vyzkoušet prolézačky a klouzačky. Mezi všemi aktivitami jsme doplňovali tekutiny a konzumovali jídlo, které pro nás připravily naše milé kuchařinky. Včela i mraveniště jsou místa inspirující ke svobodné hře, která umožňuje fyzické vyžití a nalézá prostor pro vlastní dětskou představivost. V rámci EVVO výchovy děti poznají možnost využití přírodních i recyklovaných materiálů. Pokud se rozhodnete Sladovnu v Písku s dětmi navštívit, určitě nebudete litovat.

 

 

ANDÍLCI

Také jste nevěřili, že andělé existují? V Mateřské škole Podlesí jich máme rovnou čtyřicet. A protože my ve školce na anděly věříme, rozhodli jsme se vám přinést důkaz o jejich bytí. Díky nebývalé sněhové nadílce a vstřícné pomoci pana Michala Rozsypala se nám podařilo vyfotografovat obrysy andělských křídel ve třpytivé závěji. Děkujeme za krásné snímky pořízené díky dronu, se kterým za námi do školky přijel z Prahy Michal. Dokazování, že andělé opravdu jsou, děti nesmírně bavilo a skvěle si sněhovou peřinu užily, jak můžete vidět na fotografiích.

Tak už věříte, že andělé existují?

 

PROSINEC

 

 

KAPLIČKA, VÁNOCE

 

 

ČERTI 2018

 

 

BEZPEČNĚ S POLICIÍ

 

 

LISTOPAD 

 

LESNÍ PEDAGOG

 

Ing. Petra Večeřová z Vojenských lesů a statků ČR přijela za dětmi s překrásným výukovým programem o zvířátkách. Připravila si v lese nad školkou pro děti naučnou stezku, poznávání stromů, lesních zvířat, jejich zvuků a zvyků. Děti hledaly v lese ukryté obrázky zvěře. Ještě navíc objevily skryté paroží, rohy a kožešiny. Poutavé a zajímavé povídání o lese a zvířátkách zaujalo nejen děti, ale i paní učitelky. Je skvělé, že díky Vojenským lesům se tak krásný program dostane přímo k dětem, a to navíc v lese. My jsme byly pyšné na děti, kolik toho už znají a pamatují si. Ještě každý dostal dárek a mohl si pohladit fenku Alminku, která nás celým dopolednem vzorně provázela. A děti viděly, jak je Alminka vzorně vychovaná a poslušná. Pomohla jim vystopovat paroží i skryté kůže. Dopoledne v lese rychle uběhlo, rozloučily jsme se s Petrou i Alminkou,  a domluvily si, že se budeme v zimě učit poznávat zvířátka podle stop ve sněhu. Tak hlavně aby nám napadl sníh.

 

 

PERMONÍCI 2018

 

 

 

ŘÍJEN

 

 

Mlýn

I náš další výlet byl velmi poučný a zábavný. Tentokrát naše kroky zavítaly do Bohutínského mlýna. Cesta autobusem byla rychlá a veselá. Dozvěděli jsme se, že mlýn má velmi dlouho historii, jejíž počátky sahají až do doby mezi první a druhou polovinou 16. století. Nyní je ve vlastnictví rodiny Dubských. Jako jediní v celé České Republice se pyšní tím, že melou konopnou mouku.

Mezi tradiční vybavení mlýna nutné k provozu patří: dopravníky na příjem obilí, sila, čistička obilí, automatická váha, průchodná loupačka, mlecí stolice, prosévací systémy, míchačka, moučná sila (zásobníky na finální produkty). K přepravě materiálu slouží kapsové výtahy a ke svodům se používají dřevěné trubky. K pohonu mlýnu se používá elektrický motor a Francisova turbína. Děti si prošly celým mlýnem s ochotným panem mlynářem a vycházely notně zaprášené moukou. Venku jsme se pěkně očistili, poděkovali za poučnou prohlídku a museli splnit důležitý úkol, a to nákup mouky.

Z nakoupené mouky si všechny děti druhý den ve školce upekly chlebíky. Práce s těstem je moc bavila a vůně chleba se nesla po celém Podlesí. V pečení budeme i nadále pokračovat, takže si malí pekaři budou své výtvory nosit domů pravidelně. Pro představu malého mlýnku na obilí jsme si zapůjčili v lesní školce krásný dřevěný mlýnek a sami si zkusili zrno semlít.

 

 

Lesní školka

 

Podzimní výlet vláčkem do Kozičína byl na malou chvíli v ohrožení, ale nakonec se nám díky vstřícnosti Technických služeb Příbram, konkrétně pana Libora Michvocíka podařilo návštěvu Kozičínského Klabánku uskutečnit. Ochotně nám byl zapůjčen historický autobus ŠKODA 706 RTO i s panem řidičem. Jízda turistickým vláčkem nám byla z bezpečnostních důvodů zakázána Policií ČR. V Klabánku nás přivítala paní ředitelka Eva Ostřížková, paní učitelky a děti. Mohly jsme společně pečovat o zvířátka, která děti v lesní školce mají. Krmili jsme kozičky, slepičky, kočičky. Pohráli jsme si s dřevěnými hračkami a šátky, společně se nasvačili a poté vydali s batůžky nakrmit ovečky a telátko. Dozvěděli jsme se, jak se ovečky stříhají, jak se zpracovává vlna a co se vyrábí z ovčího rouna. Po naučné hodince jsme pokračovali do lesíka, zahráli si hry a stavěli domečky pro lesní skřítky. Celé dopoledne bylo krásně pohodové. Naše děti dostaly na památku malý dáreček a vůbec se nám nechtělo zpátky do školky. Ale i dětem z Klabánku už notně vyhládlo a těšily se na oběd, který pro ně připravují také kuchařinky z MŠ Podlesí. Dětem z lesní školky naše strava chutná a je to na nich vidět:) Těšíme se na další společná setkání i proto, že některé děti již Klabánkem prošly a nyní chodí k nám, nebo navštěvují obě školky zároveň.

Aktivní školka

 

 

 

ZÁŘÍ

 

 

Dopravní hřiště

 

Bezpečnost dětí je primárním úkolem každé Mateřské školy. Výchově a vzdělávání, zejména v oblasti dopravní, se věnujeme často, vzhledem k tomu, že více než 90 % rodičů dojíždí do MŠ automobilem nebo na motocyklu. Návštěvu dopravních policistů s programem na celé dopoledne jsme proto velmi uvítali. Policisté připravili na zahradě MŠ zmenšenou modelovou síť ulic, silnic a chodníků s dopravními značkami a dopravními zařízeními(semafory). Výuka byla zpestřená díky možnosti jízdy v elektrických autíčkách. Děti také využily jízdní kola, koloběžky, představovaly chodce a vystřídaly se během dopoledne ve všech rolích účastníků silničního provozu. Mohly si vyzkoušet svou znalost dopravních značek a telefonních čísel Integrovaného záchranného systému. Dopoledne si děti moc užily, na celé čáře zvítězila elektrická autíčka:)

 

 

 

 

 

 

Komentáře nejsou povoleny.


Bc. Jitka Lavičková, MBA © 2011 - 2019 Ing. Petr Lavička